Akademie manuálního
IT Testera
Informace o kurzu Akademie manuálního IT Testera
Dotovaná cena akademie manuálního IT Testera je 7 399 Kč v programu Jsem v kurzu. Série kurzů s názvem Akademie manuálního IT Testera je zaměřena na lidi mimo IT, kteří chtějí změnit obor. Je vhodná i pro Testery, kteří chtějí zvýšit svou kvalifikaci. Kurz nepředpokládá žádné předchozí znalosti IT.
Skládá se z kurzů:
- Testing (základy + pokročilí)
- Základy SQL
- Webové služby
- Umělá inteligence (AI)
- Základy automatizovaného testování REST API
- Scrum a vývoj v Agile
Akademie Vám poskytne nezbytné teoretické a praktické dovednosti pro úspěšné absolvování pohovoru na pozici manuálního IT Software Testera. Lektorkou kurzu je Lucie Tvrdíková, která více než 7 let pomáhá lidem prostřednictvím kurzů uspět v roli IT Testera. Jejím cílem je zajistit, aby studenti odcházeli s hlubokým porozuměním probíraných témat. Vzhledem k tomu, že většinu své kariéry strávila v IT jako programátorka, umožní Vám během kurzu nahlédnout i do vývojového procesu. Výuka programování sice není součástí kurzu, ale Lucie Vás seznámí se základními best practices, které by měl vývojář používat. V rámci akademie je kladen daleko větší důraz než v jiných kurzech na pochopení základů jazyka SQL, webových služeb a agilního vývoje. To vše Vás připraví na pozici manuálního Junior Testera, položí pevné základy pro další vzdělávání a posun v senioritě či případný postup na pozici Automation Testera.
Součástí akademie je kurz na optimalizaci LinkedIn profilu a úpravu CV, kterou Vás provede lektorka Blanka Rubišová. Rozklíčujeme algoritmus LinkedInu, jak mít správně vyplněný profil a jeho využití v profesním životě. Zaměříme se na trendy v psaní CV, jako např. v Canvě. Lektorka Tereza Birková Vás provede základy Canvy, ať se vyvarujete nejčastějším chybám při vytváření CV.
Jako bonus obdržíte předtočený online kurz Příprava na IT pohovor.
Kurz probíhá v českém jazyce a má maximální kapacitu 13 lidí.
Lucky statistiku o tom, jak si vedou absolventi kurzů, naleznete zde.
Před kurzem doporučujeme zhlédnout videa níže, která se zobrazí po odsouhlasení cookies.
Obsah kurzu Akademie manuálního IT Testera
Kurz testování je převážně teoretický. Praktická část kurzu se odehrává ve formě domácích úkolů, na které vždy dostanete zpětnou vazbu, kterou je třeba zapracovat. Otestujete si naší testovací webovou aplikaci plnou chyb vyvinutou speciálně pro kurz. Nalezené chyby zareportujete do aplikace Jira, se kterou Vás naučíme pracovat. Dostanete úvod do IT projektu – co to je, jaké má fáze, jaké role máme v IT a kdo co dělá. Seznámíte se se základní dokumentací na projektu i v test týmu. Zjistíte, jaké existují typy testů, co bude náplní Vaší práce a jaký bude Váš cíl.
Obsah kurzu:
- Co je IT projekt a jeho fáze
- Role v IT
- Dokumentace v IT a testingu
- Náplň práce testera
- Co je to chyba
- Jak chybu zareportovat
- Seznámení s reportovacím systémem Jira
- Jak napsat test case
- Typy testů
- 7 principů testování
- Co je automatizované testování
- Agilní vývoj a Scrum
Součástí kurzu je předtočený Workshop v délce 1,5 hodiny, zpřístupněný po odevzdání domácích úkolů. Na kurzu si ukážeme reálnou práci IT Software Testera. Jak by Tester otestoval naší školící aplikaci, kde všude se skrývaly chyby aneb co jsi při testování přehlédl?
Kurz Základy SQL Vás naučí pracovat s elementárními základy jazyka SQL, které je nutné znát na pozici Software Testera. Na tento kurz je věnován velký důraz a tak se mu budeme věnovat delší dobu, než většina jiných kurzů. Praktická část probíhá v prostředí Oracle databáze a nástroji Oracle SQL Developer. Získané poznatky jsou z velké části přenositelné i do jiných relačních databází. Dostanete manuál k tomu, jak si SQL dále procvičovat včetně sady příkladů k procvičení.
Obsah kurzu:
- Co je SQL a databáze
- Teorie SQL a databází
- Rozdělení SQL
- Vložení záznamu – INSERT
- Změna/úprava záznamu – UPDATE
- Smazání záznamu – DELETE
- Vyhledání požadovaného záznamu – SELECT
- Podmínky
- Řazení výsledků – ORDER BY
- Seskupování výsledků – GROUP BY
- Co je JOIN
- Vybrané operátory a funkce
- Ukázka E-R modelu
Na kurzu Webové služby Vám vysvětlíme, co je to webová služba. Zjednodušeně řečeno se jedná o způsob komunikace mezi aplikacemi, který je třeba také testovat. Tentokrát však testování neprobíhá klikáním přes grafické rozhraní testované aplikace. Součástí kurzu je vedle teorie i praktická část, kde se naučíte pracovat s nástrojem SoapUI. Cílem kurzu je, aby student porozuměl fungování webových služeb a díky tomu s nimi efektivně pracoval. Podíváme se i na to, jak by mělo být správně vytvořené API. Víme, že teoretickým obsahem se odlišujeme od konkurence. Nechceme studenta jen naučit klikat v nástroji.
Obsah kurzu:
- Co je Web service
- Úvod do komunikace v síti internet – HTTP
- Rozdíl mezi REST a SOAP webovou službou
- Práce s nástrojem SoapUI
Na kurzu se naučíte pracovat s umělou inteligencí. Co vše dnes umí? Jak Vám může AI pomoci se studiem a na budoucí pozici? AI lze využít i bez technického vzdělání. Poznejte, jak AI mění svět, jaké jsou aktuální trendy a naučte se s ní pracovat tak, aby se stala Vaším digitálním pomocníkem.
Obsah kurzu:
- Jak s AI komunikovat efektivně
- Seznam nejoblíbenějších AI nástrojů a jejich využití
- ChatGPT – zdarma vs. placená verze, modely, limitace
- Jak má vypadat správný pokyn alias prompt
- Jak se s AI učit
- AI a programování
- Vytváření a psaní blogů nebo příspěvků
- Efektivní využití AI pro analýzu a interpretaci dat
- Přehled využití AI v dalších oblastech
- Tvorba vlastních GPTs
Vzhledem k neustálým změnám v jednotlivých AI nástrojích si vyhrazujeme změnu v obsahu tak, aby reflektoval nejnovější možnosti AI v době kurzu.
S požadavkem na automatizaci se dnes setkáte i na juniorních pozicích. Kurz Základy automatizovaného testování REST API Vám ukáže No-Code automatizaci. Nepotřebujete umět programovat. Budeme testovat REST API/backend naší testovací webové aplikace. Vysvětlíme si, jak vůbec automatizovat. Zaměříme se na automatizaci pomocí webových služeb a ukážeme Vám psaní test casů v SoapUI. Praktická část se bude odehrávat v konkrétním nástroji, nicméně znalosti z kurzu budou uplatnitelné, ať už si na testování REST API vyberete cokoliv. Poradíme, jak psát efektivní automaty a jak mít testy co nejvíc stabilní. Doma si automatizaci procvičíte ve formě komplexního domácího úkolu včetně detailní zpětné vazby od Lucky.
Obsah kurzu:
- Druhy automatizace + výhody a nevýhody
- Testovací pyramida
- Jak funguje automatizace pomocí WS
- Základní pravidla pro API Testing
- JSON Path
- Výhody a nevýhody různých přístupů
- Jak na Test Cases v SoapUI
- Proměnné, assertions, property transfer
- Časté problémy
V části Scrum a vývoj v Agile Vás seznámíme se základy Scrum Frameworku a řekneme si, co to znamená být agilní. Projdeme celý Scrum Guide – role a jejich zodpovědnosti, události, artefakty a principy. Dozvíte se jak se testuje na agilním projektu, jaké jsou best practices a poradíme Vám i to, čemu se vyvarovat.
Obsah kurzu:
- Agilní manifest
- Rozdíl mezi agilním a tradičním vývojem
- Scrum Framework dle Scrum Guide – role a jejich zodpovědnosti, události, artefakty a principy
- Testování v Agile
- Změna mindsetu testera v agilním vývoji
- Vývojový proces v Agile
- Best practices aneb bez čeho to nepůjde
- Jak Agile nedělat a časté problémy
Kurz Testing pokročilí vychází ze sylabu základní testerské certifikace ISTQB. Zrekapitulujeme si, co už znáte ze základního kurzu testing i předchozích částí akademie. Projdeme obsah certifikace, řekneme si, co říká teorie i jak to v praxi opravdu funguje. Osvojíte si nové techniky testování, které si procvičíte v domácích úkolech. Podíváme se pod ruce programátorům, ukážeme si, jak pracují i jejich kód. Dozvíte se více o tom, co a proč dělá test manažer. Na závěr si projdeme nejčastěji používané nástroje na IT projektu a k čemu slouží. Tento kurz není akreditovanou přípravou pro složení ISTQB certifikace.
Obsah kurzu:
- Základy testování
- Testování v průběhu životního cyklu vývoje softwaru
- Statické testování
- Testovací analýza a návrh testů
- Management testování
- Testovací nástroje
Kurz poskytne účastníkům komplexní povědomí o vytváření a optimalizaci profilu na LinkedInu a nabídne praktické dovednosti potřebné pro efektivní využívání této profesní sociální sítě. LinkedIn je v současné době nedílnou součástí sebeprezentace při hledání nových pracovních příležitostí. Zároveň lze efektivně využít pro získání nových klientů, prodeje služeb a zvýšení povědomí o firemním brandu i přes svůj osobní profil.
Obsah kurzu:
- Představení platformy LinkedIn a důležitost profesního profilu
- Optimalizace a správně vyplněný profil na základě současných trendů
- Praktické tipy pro vylepšení konkrétních částí profilu
- Jak funguje LinkedIn algoritmus
- Definice cílů a strategií pro efektivní využívání LinkedInu
- Základní strategie pro aktivní budování sítě na LinkedInu
- Tipy pro kvalitní networking
- Analýza statistik profilu (SSI – The Social Selling Index)
- Etika a Best Practices na LinkedInu
- Poskytnutí individuální zpětné vazby na vybrané profily účastníků
CV
Tato část akademie poskytuje kombinaci teorie, praktických cvičení a diskuze, aby účastníci získali komplexní povědomí o tom, jak napsat efektivní a moderní životopis.
Obsah kurzu:
- Je CV ještě potřeba v době digitálních profilů (LinkedIn)?
- Vytváření jedinečného a zapamatovatelného životopisu
- Aktuální trendy ve psaní životopisu
- Jak životopis nepsat
- Najdou mne? – Klíčová slova a relevance pro automatizovaný nábor
- Online nástroje a integrace digitálních prvků do životopisu – Canva
- Závěrečná diskuze a otázky
Pohovor je pro většinu lidí stresující a IT pohovor může být specifický. Ale nemusíte se bát. Tento předtočený kurz o délce 3,5 hodiny Vám ukáže, jaké typy otázek můžete čekat, jak na ně odpovídat, a co tím pohovorující zjišťují. To vše Vám vysvětlíme na praktických otázkách, ať nejste překvapeni. Poradíme i co si vzít na sebe, čeho se vyvarovat a co o Vás prozradí řeč těla.
Obsah kurzu:
- Jak se připravit na pohovor
- Jak probíhá pohovor v IT
- Sebeprezentace
- Časté otázky
- Ukázky pohovorů
- Ukázky otázek
Délka kurzu Akademie manuálního IT Testera
53 hodin s lektorkami + 8,5 hodiny předtočených videí
- 12 online webinářů s Luckou v délce 4 hodiny
- 4 hodiny online webináře na LinkedIn a úpravu CV s Blankou
- 2x 4 hodiny skupinové online konzultace s Luckou, Blankou a Terezou uprostřed a na závěr kurzu. V rámci konzultací proběhne 1 hodina výuky Canvy. Lektorky budou dostupné dle předchozí domluvy v závislosti na dotazech od studentů. Součástí je i konzultace CV či LinkedIn profilu a cvičný IT pohovor. Lucie na závěr bude informovat i o novinkách v AI, které od kurzu nastaly.
Cena kurzu s dotací v programu Jsem v kurzu a podmínky dotace
Využijte dotaci z programu Jsem v kurzu od úřadu práce a zaplaťte 18% ceny, tj. 7 399 Kč. Podmínkou je 80% účast na kurzu, což znamená, že můžete chybět na 10 hodin kurzu. 43 hodin kurzu je minimální účast na kurzu, kterou musíte splnit, aby Vám byla dotace poskytnuta. V opačném případě hradíte doplatek kurzu 82% Vy.
Uzávěrka přihlášek přes dotaci je 30 dní před začátkem kurzu. Vzhledem k tomu, že mohou nastat problémy s přihlášením, doporučujeme nenechávat přihlášku na poslední chvíli.
Nejsme rekvalifikační zařízení a tak kurz nespadá do kategorie zabezpečené či zvolené rekvalifikace.
Registrace přes Jsem v kurzu
Uzávěrka přihlášek přes dotaci je 30 dní před začátkem kurzu. Vzhledem k tomu, že mohou nastat problémy s přihlášením, doporučujeme nenechávat přihlášku na poslední chvíli.
Nejsme rekvalifikační zařízení a tak kurz nespadá do kategorie zabezpečené či zvolené rekvalifikace.
Update k návodu: Termíny již nejsou na samostatné stránce, ale součástí detailu kurzu. Opraveno přihlášení přes Identitu občana.
Doporučujeme se přihlásit z počítače nebo notebooku v prohlížeči Chrome nebo Edge. Přihlášení přes mobil nebo tablet nemusí správně fungovat. Safari prohlížeč může mít problémy.
K přihlášení lze využít datová schránka fyzické osoby. Pozor! Nefunguje přihlášení datovou schránkou OSVČ.
Dále se lze přihlásit identitou občana. Založení identity je přehledně popsáno zde. Doporučujeme využít bankovní identitu.
Doporučujeme si v přihlášce dát záležet na popisu Vaší motivace, proč chcete kurz absolvovat. Ta je pro ÚP rozhodující pro schválení Vaší účasti.
V případě dotazů zkuste nejprve přečíst FAQ pro program Jsem v kurzu.
Nelze se přihlásit? Zkuste vypnout blokování cookies, případně VPN (např. firemní VPN). V případě problémů s přihlášením na termín je nutné kontaktovat podporu aplikace ÚP a to lze pouze e-mailem. Doporučujeme s přihlášením na kurz nečekat na poslední chvíli, protože se může stát, že v systému nebudete mít vyplněné veškeré Vaše informace a bude nutné problém řešit s podporou. Což může trvat i několik dní.
Dotace se spoluúčastí 18% je určena na vzdělávací kurz. Nejedná se o rekvalifikaci.
Z FAQ na jsemvkurzu.cz:
„Abychom Vám mohli poskytnout finanční podporu na kurz, musíte být veden/a v evidenci Úřadu práce ČR, a to jako uchazeč o zaměstnání nebo zájemce o zaměstnání. Pokud veden/a nejste, současně s přihláškou na kurz bude s Vaším souhlasem podána také žádost o vedení v evidenci zájemců.“
„Při odeslání žádosti o kurz máte možnost zakliknout, že po absolvování kurzu chcete být z evidence zájemců o zaměstnání vyřazeni. Pokud tuto možnost nezakliknete, budete nadále veden po absolvování vzdělávání v evidenci zájemců o zaměstnání a budete kontaktováni úřadem práce ve věci další spolupráce.“
Vybrat můžete jakoukoliv pobočku ÚP, v případě Prahy je lepší vybrat konkrétní pracoviště městské části a nevybírat Krajskou pobočku Praha.
Odpověď na dotaz, zda by rodič na rodičovské dovolené přihlášením na kurzu musel ukončit pobírání rodičovské, jak se někdy mylně můžete dozvědět. „Příspěvek na úhradu ceny kurzu digitálního vzdělávání může dostat i rodič, který je na rodičovské dovolené. Skutečnost, že se pro potřeby vzdělávání zaeviduje na Úřadu práce jako zájemce o zaměstnání nijak neohrožuje pobírání rodičovské dovolené.“
Cena kurzu bez dotace
Cena kurzu bez dotace je 41 105 Kč s DPH.
Termíny kurzu Akademie manuálního IT Testera
Den v týdnu | Datum | Čas | Část kurzu |
---|---|---|---|
pondělí | 16.9.2024 | 15:00 – 19:00 | Testing 1. část |
čtvrtek | 19.9.2024 | 15:00 – 19:00 | Testing 2. část |
pondělí | 23.9.2024 | 15:00 – 19:00 | Testing 3. část |
čtvrtek | 26.9.2024 | 15:00 – 19:00 | Základy SQL 1. část |
pondělí | 30.9.2024 | 15:00 – 19:00 | Základy SQL 2. část |
čtvrtek | 3.10.2024 | 15:00 – 19:00 | LinkedIn a CV |
pondělí | 7.10.2024 | 15:00 – 19:00 | Webové služby |
čtvrtek | 10.10.2024 | 15:00 – 19:00 | Canva + Q&A |
pondělí | 14.10.2024 | 15:00 – 19:00 | Základy automatizace |
čtvrtek | 17.10.2024 | 15:00 – 19:00 | Umělá inteligence (AI) |
pondělí | 21.10.2024 | 15:00 – 19:00 | Scrum 1. část |
čtvrtek | 24.10.2024 | 15:00 – 19:00 | Scrum 2. část |
čtvrtek | 31.10.2024 | 15:00 – 19:00 | Testing pokročilí 1. část |
pondělí | 4.11.2024 | 15:00 – 19:00 | Testing pokročilí 2. část |
čtvrtek | 7.11.2024 | 15:00 – 19:00 | Q&A |
Den v týdnu | Datum | Čas | Část kurzu |
---|---|---|---|
pondělí | 18.11.2024 | 15:00 – 19:00 | Testing 1. část |
čtvrtek | 21.11.2024 | 15:00 – 19:00 | Testing 2. část |
pondělí | 25.11.2024 | 15:00 – 19:00 | Testing 3. část |
čtvrtek | 28.11.2024 | 15:00 – 19:00 | Základy SQL 1. část |
pondělí | 2.12.2024 | 15:00 – 19:00 | Základy SQL 2. část |
čtvrtek | 5.12.2024 | 15:00 – 19:00 | LinkedIn a CV |
pondělí | 9.12.2024 | 15:00 – 19:00 | Webové služby |
čtvrtek | 12.12.2024 | 15:00 – 19:00 | Canva + Q&A |
pondělí | 16.12.2024 | 15:00 – 19:00 | Základy automatizace |
pondělí | 6.1.2025 | 15:00 – 19:00 | Umělá inteligence (AI) |
čtvrtek | 9.1.2025 | 15:00 – 19:00 | Scrum 1. část |
pondělí | 13.1.2025 | 15:00 – 19:00 | Scrum 2. část |
čtvrtek | 16.1.2025 | 15:00 – 19:00 | Testing pokročilí 1. část |
pondělí | 20.1.2025 | 15:00 – 19:00 | Testing pokročilí 2. část |
čtvrtek | 23.1.2025 | 15:00 – 19:00 | Q&A |
Den v týdnu | Datum | Čas | Část kurzu |
---|---|---|---|
pondělí | 3.2.2025 | 15:00 – 19:00 | Testing 1. část |
čtvrtek | 6.2.2025 | 15:00 – 19:00 | Testing 2. část |
pondělí | 10.2.2025 | 15:00 – 19:00 | Testing 3. část |
čtvrtek | 13.2.2025 | 15:00 – 19:00 | Základy SQL 1. část |
pondělí | 17.2.2025 | 15:00 – 19:00 | Základy SQL 2. část |
čtvrtek | 20.2.2025 | 15:00 – 19:00 | LinkedIn a CV |
pondělí | 24.2.2025 | 15:00 – 19:00 | Webové služby |
čtvrtek | 27.2.2025 | 15:00 – 19:00 | Canva + Q&A |
čtvrtek | 6.3.2025 | 15:00 – 19:00 | Základy automatizace |
pondělí | 10.3.2025 | 15:00 – 19:00 | Umělá inteligence (AI) |
čtvrtek | 13.3.2025 | 15:00 – 19:00 | Scrum 1. část |
pondělí | 17.3.2025 | 15:00 – 19:00 | Scrum 2. část |
čtvrtek | 20.3.2025 | 15:00 – 19:00 | Testing pokročilí 1. část |
pondělí | 24.3.2025 | 15:00 – 19:00 | Testing pokročilí 2. část |
čtvrtek | 27.3.2025 | 15:00 – 19:00 | Q&A |
Forma kurzu
Kurz probíhá online na platformě Zoom, se kterou vás před kurzem naučíme pracovat v předtočeném videu.
Co potřebuji na kurz
Na kurz potřebujete vlastní PC či notebook a druhý monitor. Jako monitor se dá využít i TV propojená přes HDMI nebo druhé PC či notebook. Dále potřebujete rychlé a stabilní připojení k internetu, základní uživatelskou znalost PC a počítačovou gramotnost. Pozitivní postoj k technologiím. Doporučujeme si před kurzem udělat testy v Lucky e-booku (formulář pro zaslání na e-mail níže) a pročíst její blog. Zejména články předpoklady pro IT a očekávání versus realita IT světa. Pokud je Vám více než 45 let, důkladně zvažte účast na kurzu – viz článek předpoklady pro IT.
Lektorky kurzu
Lucie Tvrdíková
Lucie má letitou praxi v přípravě a realizaci nejen IT kurzů pro veřejnost. Již více než 7 let pomáhá career switchers (neIT lidem) s rekvalifikací na pozici IT Testera. Ve firmách se věnuje firemnímu vzdělávání a IT konzultacím. Na kurzech čerpá ze své praxe Java vývojářky a Scrum Mastera.
Blanka Rubišová
Blanka je HR konzultantka s více než 15 letou praxí v oblasti lidských zdrojů. Pomáhá klientům nastavovat interní HR procesy a nalézt vhodné spolupracovníky. Nejen uchazečům o práci, ale i firmám radí, jak optimalizovat LinkedIn profily, aby zvýšili svoji hodnotu na trhu.
Tereza Birková
Tereza je HR specialista a sales konzultant. Má více jak 4 roky zkušeností v optimalizaci interních procesů. Působila jako interní lektorka v oblasti procesního managementu. Baví ji objevovat neustále nové digitální nástroje pro usnadnění pracovního života. Pohybuje se v oblasti IT, B2B a retail.